top of page

Ako tráviť čas prázdnin

Na začiatok je dobré zamyslieť sa nad tým, načo vlastne prázdniny sú a ako sa dá tento čas čo najlepšie využiť. Niekomu tieto otázky môžu prísť banálne, veď predsa vieme, že ide o regeneráciu a odpočinok. Ale prázdniny skutočne môžu dať nám i našim deťom oveľa viac ako len spomínaný odpočinok. Môžu byť príležitosťou k osobnému rozvoju, napríklad čítaním kníh na ktoré bežne neostáva čas. Taktiež nám prinášajú veľa nových skúseností a príležitostí spoznať nových ľudí, prípadne obnoviť staré kontakty a samozrejme môžu byť zdrojom nádherných spomienok.


Netreba tiež zabúdať, že prázdniny sú síce pre deti časom odpočinku od školy, ale zároveň sú časom a príležitosťou učiť sa iné veci iným spôsobom ako v škole. Môžeme spolu spoznať veľa nových prostredí, miest, osôb či dokonca chutí a vôní. Na to, aby sme to dosiahli, nie je nevyhnutné navštíviť exotické krajiny. Dnešné deti môže pobyt na farme v rámci agroturistiky obohatiť viac ako výlet na druhý koniec sveta. Takýto efekt obohatenia majú aj rôzne práce, ktoré deti môžu počas prázdnin vykonávať a ktoré v prípade starších detí môžu byť aj príležitosťou k prvému zárobku.


Niektorí rodičia riešia otázku, či prázdniny tráviť spoločne s deťmi alebo oddelene. Žiaľ, čoraz viac rodín podlieha móde „dovolenky bez detí“ a takto strácajú jedinečnú príležitosť stráviť dlhší čas so svojimi deťmi, lepšie ich spoznať, spriateliť sa. Neznamená to nevyhnutne, že rodičia vždy musia tráviť čas s deťmi, avšak rozhodne je najlepšie, keď celá rodina trávi spolu dlhší čas.

Ak si rodina nevie nájsť čas na seba počas prázdnin, kedy potom? Ako deti rastú, budú mať určite vlastné plány na prázdniny - tábory, výlety s priateľmi… Je dobré udržať zvyk spoločných dovoleniek celej rodiny na čo najdlhší čas.

Ďalšou dilemou je otázka, či sú prázdniny pre deti alebo pre rodičov. V tomto prípade je najlepší kompromis podľa zásady: „Pre každého niečo.“ Nedáva zmysel úplné obetovanie celej dovolenky deťom. Nemali by sme robiť iba to, čo chcú deti, pretože aj rodičia majú právo na odpočinok. Po takejto skúseností by sme veľmi ľahko mohli dôjsť k rozhodnutiu „nikdy viac“ a ďalšiu dovolenku stráviť sami. Na druhej strane, ak budeme deti nútiť prispôsobovať sa dospelým (čo pre ne môže byť neuveriteľne nudné), môžeme v nich vytvoriť presvedčenie, že rodina a rodinný život vo všeobecnosti sú nudné a najlepšie je sa od neho čo najskôr oslobodiť.


Keď hovoríme o dobrom využití času, je celkom určite dôležité plánovanie času. Plánovanie priebehu celých prázdnin je vec prirodzená, ba možno povedať priam nevyhnutná. Je ale skutočne dôležité dôkladne plánovať priebeh každého dňa dovolenky? Skúseností ukazujú, že takéto plánovanie nám môže veľmi pomôcť k tomu, aby sme nestrácali čas, zrealizovali naše ciele, aby sme si skutočne odpočinuli neznervozňujúc sa z radu neprestávajúcich prekvapení. Prirodzene, nesmieme zabúdať, že sme na dovolenke a nečakané zmeny plánov nakoniec nemusia byť vôbec zlé.


Keď hovoríme o rôznych zmenách plánov a iných nepredvídateľných situáciách, nemali by sme zabúdať na niečo, načo sa v našom usporiadanom svete často nemyslí. A síce - prázdninové dobrodružstvo. Ak sa zamyslíme nad tým, čo nám z prázdnin najviac utkvie v pamäti, tak pre mnohých to bude práve dobrodružstvo. A dobrodružstvo sa nedá presne predvídať, skrýva v sebe veľké množstvo emócií, niekedy tiež námahu, nepohodlie a dokonca určité nebezpečenstvo. Dá sa to vôbec naplánovať? Určite nie úplne. Je to niečo do veľkej miery nepredvídateľné. Je jasné, že skôr zažijeme nejaké dobrodružstvo na stanovačke kdesi v divočine, ako do bodky zorganizovanej dovolenke s cestovnou kanceláriou. Avšak pravdou je, že pri každom type dovolenky je možné prežiť dobrodružstvo. V mnohom to závisí od nášho prístupu k neočakávaným situáciám, ktoré nastanú. A teda záleží len na nás, či fakt, keď kvôli nečakanej búrke v strede bicyklového výletu zmokneme do nitky, bude začiatkom série nadávok, ponosovania a pokazenej nálady alebo veselej príhody, na ktorú budeme roky s úsmevom spomínať.


Ideálne strávený čas prázdnin nemusí byť nevyhnutne spojený s ďalekými cestami. Aj veľmi lacná dovolenka môže byť fantastická - ale tu sa môžeme dopustiť aj vážnych chýb. Spomenieme si len tri z nich: prvou je presvedčenie, že najlepšie sa oddychuje ničnerobením a dovolenku plánujeme v súlade s touto zásadou. Určite mi dáte za pravdu, že každý, kto aspoň raz v živote takúto dovolenku zažil, sa rýchlo presvedčil, že na konci nebol ani zďaleka oddýchnutý. Druhou častou chybou je názor, že počas prázdnin viac času pri televízii a za počítačom deťom neškodí, dokonca im môže pomôcť zrelaxovať po náročných povinnostiach školy. V skutočnosti ale spôsobuje ešte väčšiu únavu, nehovoriac o iných možných škodách, ktoré sami o sebe môžu byť témou nie jedného, ale celej série článkov. A nakoniec treťou chybou sú prázdniny pre „efekt”. Takto sa vyberajú miesta dovoleniek v závislosti od toho, aké atraktívne fotografie sa tam dajú urobiť. Chceme ísť tam, kde sa aktuálne chodí na dovolenky alebo naopak - tam, kde ešte nikto nebol, aby sme mohli zapôsobiť. Takýto prístup – tak ako život všeobecne len pre efekt – nedá v konečnom dôsledku ani hlbšie uspokojenie, ani nebuduje rodinný život. Naše deti sa veľmi rýchlo prispôsobia takémuto štýlu a ich sebadôvera bude závisieť od toho, či majú najnovší model hernej konzoly, športové topánky také „ako všetci“ a rodičov, ktorí sú „in”.

Nuž sú pred nami prázdniny – množstvo možností a času – zamyslime sa nad tým, bola by škoda nevyužiť tento jedinečný čas.


Janusz Wardak (preložila Marcela Garbiarová)


Comments


bottom of page